2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

 

2016 RESULTS
Read the story on this year's competition. | 2016 Photo Gallery
Click on red headings below for qualifying results!


ADULT SINGLES
Champion - Justin Slater, Toronto
2nd Place - Nathan Walsh, St. Pauls
3rd Place - Raymond Beierling, Dorchester
4th Place - Raymond Kappes, Waterloo

20's CHAMPION
Raymond Beierling, Dorchester - 92

INTERMEDIATE SINGLES
Champion - Abijah Jong, Hamilton
2nd Place - Kieran Johnston, Stamford, Connecticut
3rd Place - Scott Torrance, Parry Sound
4th Place - Carmen Meijer, Kitchener

JUNIOR SINGLES
Champion - Odai Alshared, Mitchell
2nd Place - Jack Church, Tavistock
3rd Place - Jahjireh Jong, Hamilton
4th Place - Elliott Meijer, Kitchener

CUE SINGLES
Champion - Andrew Hutchinson, Kitchener
2nd Place - Joseph Ward, East Palestine, Ohio
3rd Place - Wayne Kipfer, Millbank
4th Place - Josh Carrafiello, New Hamburg

CUE SINGLES - 20's CHAMPION
Mark Kuehl - 81

RECREATIONAL SINGLES
Champion - Cor VandenHoven, Kitchener
2nd Place - Wayne Scott, Inverary
3rd Place - Tyson Kuepfer, Brunner
4th Place - Trevor Grasby, Stratford

DOUBLES
Champions - Justin Slater and Fred Slater, Toronto
2nd Place - Jason Beierling, Kitchener and Raymond Beierling, Dorchester
3rd Place - Nathan Walsh, St. Pauls and Clare Kuepfer, Dobbinton
4th Place - Ray Kappes and Kevin Bechtel, Waterloo

RECREATIONAL DOUBLES
Champions - Brian Simpson and Mike Yourk, Penetanguishene
2nd Place - Dwayne and Christina Campbell, London
3rd Place - Jenn Carstairs and Bev Vaillancourt, Penetanguishene
4th Place - Randy Harris, Colorado and Bill Harris, Southampton

CUE DOUBLES
Champions - Joe Ward, East Palestine, Ohio and Jim Ward, Columbiana, Ohio
2nd Place - Dave Brubacher, Listowel and Dennis Brubacher, Elmira
3rd Place - Paul Weber, Drayton and Oscar Weber, St. Jacobs
4th Place - Doug Eby, Petersburg and Nyle Eby, Kitchener

CONSOLATION CUE DOUBLES
Champions - Andrew Hutchinson, Kitchener and David King, Waterloo
2nd Place - Carol Litt and Carl Litt, Kitchener
3rd Place - Pauline Bender, Tavistock and Mark Kuehl
4th Place - Josh Carrafiello and Doug Schwartzentruber, New Hamburg


EARLY BIRD DRAW WINNERS
David Martel, Waterloo
Andrew Hutchinson, Kitchener


KARIN JESKE AWARD
Generously sponsored by Hans Reinhold, Germany
Adult Singles Top Female - Beverly Vaillancourt, Penetanguishene


OFFICIAL CROKINOLE BOARD DRAW WINNER
Lois Gascho, Stratford


OLDEST ENTRANTS
Bill Harris, Southampton
Vera Gutzke


YOUNGEST ENTRANTS
Boy - Ben Church, 6, Tavistock
Girl - Melodie Mitchell, 8, Cambridge


50/50 DRAW WINNER
???


World Crokinole Championship™ Box 988, Tavistock, ON, Canada NOB 2RO
Telephone 519-655-2102 - Fax 519-655-3560 - e-mail: wccregistration@hotmail.com


© 2017 World Crokinole Championship™, Tavistock, Ontario, Canada